5 kwietnia 2017

Katarzyna Dziewiątkowska

 

Wrocławska wokalistka, kompozytorka i teoretyk muzyki. Córka Izabelli Skrybant-Dziewiątkowskiej i Zbigniewa Dziewiątkowskiego – założyciela legendarnego Tercetu Egzotycznego.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku pięciu lat, uczęszczając na lekcje fortepianu. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu otrzymując dwa dyplomy z wyróżnieniem: w zakresie kompozycji (2010) pod kierunkiem prof. Krystiana Kiełba, ad. Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) i dr Zbigniewa Karneckiego (kompozycja teatralna i filmowa) oraz w specjalności teoria muzyki (2011). W czasie studiów doskonaliła swój warsztat kompozytorski pod okiem takich wybitnych twórców, jak Osvaldas Balakauskas i Jan Van Landeghem. W latach 2004-2007 w obszarze zainteresowań Katarzyny Dziewiątkowskiej znalazł się także śpiew klasyczny, który kształciła u prof. Bogdana Makala. Od 2008 roku artystka należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Utwory Katarzyny Dziewiątkowskiej, pozostające w kręgu estetyki muzyki współczesnej, wykonywane były m.in. podczas festiwali: Sound Screen Festiwal (Bydgoszcz), XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Gwiazdy Promują (Jelenia Góra), Muzyka Epok (Duszniki Zdrój), a także w ramach koncertów: Koła Młodych ZKP towarzyszących MFMW Warszawska Jesień, muzyki elektroakustycznej Sounds Between (Poznań), Hallo Wrocław 2016 (Görlitz). Ponadto jej kompozycje można było usłyszeć podczas imprez z cyklu Fabryka Dźwięku (Wrocław), Lokal na Poważnie (Warszawa) oraz muzycznych wydarzeń w Filharmonii Wrocławskiej.

Kontynuując tradycje domu rodzinnego, Katarzyna Dziewiątkowska bierze czynny udział w życiu kulturalnym Wrocławia oraz zajmuje się twórczością i wykonawstwem muzyki rozrywkowej.

Artystka zadebiutowała na scenie w wieku czternastu lat. Jej dotychczasowy dorobek sięga liczby kilkuset koncertów na terenie Polski, USA, Kanady, Niemiec i Litwy. Wielokrotnie brała udział w programach renomowanych stacji telewizyjnych, m.in.: Szansa na sukces (TVP), Mini szansa na sukces (TVP), Wideoteka dorosłego człowieka (TVP), Ciao Darwin (TVN), Bar Vip (Polsat), Egzotyczne lato z Tercetem (TVP), Pamelo żegnaj (TVP), Benefis Szymona Szurmieja (TVP), Wieczór z Jagielskim (TVP), Jestem jaki jestem (TVN).

Piosenki w jej wykonaniu znalazły się na kilku płytach Tercetu Egzotycznego: Nie płacz Pamelo, Greatest hits, Noc w Ekwadorze. W 2011 roku, wspólnie z Tercetem Egzotycznym, wydała dwupłytowy album Pijmy za miłość, gdzie jeden z krążków zawiera utwory wykonywane solo przez artystkę oraz w duecie z Izabellą Skrybant-Dziewiątkowską. Część kompozycji znajdujących się na CD jest autorstwa wokalistki.

W szerokim repertuarze Katarzyny Dziewiątkowskiej znajdują się kompozycje wpisujące się w kanon muzyki latynoamerykańskiej (m.in. Besame mucho, Malagueña Salerosa, Cantinero de Cuba) oraz piosenki autorskie. Artystka specjalizuje się w wykonawstwie muzyki, której estetykę stanowi połączenie gatunków takich jak rumba cubana, fado, flamenco oraz tango argentino.