10 października 2016

ZBIGNIEW DZIEWIĄTKOWSKI


ZBIGNIEW DZIEWIĄTKOWSKI
– założyciel, wokalista i gitarzysta Tercetu Egzotycznego; kompozytor i autor tekstów większości piosenek zespołu.

Zbigniew Dziewiątkowski swoją estradową przygodę muzyczną rozpoczynał
w Zespole Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego, po czym został zaangażowany do wielkiego chóru Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia pod dyrekcją Edmunda Kajdasza, by w 1958 roku wraz z Witoldem Antkowiakiem założyć Duet Egzotyczny. Dla artysty inspiracją do powstania zespołu był meksykański film La Paloma oraz fascynacja kulturą krajów latynoamerykańskich.

W 1964 zaprosił do współpracy Izabellę Skrybant, przekształcając istniejący już Duet w Tercet Egzotyczny. Przez kolejnych ponad 30 lat Zbigniew Dziewiątkowski właśnie dla Izabelli napisał większość piosenek, których był kompozytorem jak
i autorem tekstów.

Popularne wśród fanów, utwory jego autorstwa, powstałe na przestrzeni kilku dziesiątek lat, utrzymane są w stylu muzyki ukochanego Południa, z typową dla niej melodyką, rytmiką i tematyką.

Większość piosenek, nawet tych powstałych w ostatnich latach, pozostała wierna stylowi, nawiązując do założeń estetycznych artysty z czasów powstania Tercetu Egzotycznego. Zbigniew Dziewiątkowski zazwyczaj komponował wieczorami, w domowym zaciszu lub podczas nadmorskich, wakacyjnych wyjazdów.

Jako twórca- wieloletni członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Polskich Autorów
i Kompozytorów ZAKR, ZASPu, Honorowy Członek Polskiego Stowarzyszenia Estradowego. Prywatnie wielbiciel kina, miłośnik podróży, kolekcjoner znaczków, wspaniały mąż, ojciec i przyjaciel…
Zbigniew Dziewiątkowski zmarł nagle 14 stycznia 2002 roku w swoim domu we Wrocławiu.

Katarzyna Dziewiątkowska